تلفن همراه به علت  قابلیت جابجایی خود ملزم به استفاده از باتری بوده و از آنجا که این باتری ها طول عمر خاصی دارند که با طریقه و مدت زمان استفاده کاربر رابطه مستقیم دارد پس از مدتی به علت خرابی یا تمام شدن عمر مفیدشان باید تعویض گردند. علاوه بر این موارد خرید گوشی با یک باتری قوی نیز کمک بسیار خوبی به شما می‌کند. شما می‌توانید برای آشنایی بیشتر با چنین گوشی هایی به مقاله بهترین گوشی ها از نظر باتری مراجعه کنید. همان طور که احتمالا میدانید در بازار یا وبسایت‌های اینترنتی کالاهای تقلبی و غیر اصلی نیز به وفور یافت شده و براحتی به فروش می‌رسد از این رو شناخت راه‌های تشخیص باتری اصل از تقلبی کمک بسیار خوبی به شما می‌کند. بر کسی پوشیده نیست که همواره یکی از دغدغه های خرید لوازم الکترونیکی مبحث اصلی یا کپی بودن اجناس است. مشتریان همیشه به دنبال خرید کالای اصلی و با کیفیت بوده و فروشندگان هم ادعای فروش و عرضه‌ی باتری اصلی را دارند.

مبحث باتری و مدیریت انرژی در گوشی همیشه مورد اهمیت بسیاری از کاربران بوده و افراد همیشه یکی از انتظاراتشان از گوشی جدیدی که خریداری می‌کنند همین باتری و بازدهی آن است. اما باید بدانیدکه اینگونه کالاها مصرفی بوده و به مرور زمان از کیفیت آن کاسته می‌شود. حال اگر شما در بهترین حالت ممکن هم از گوشی خود استفاده کنید بازهم با گذشت زمان عمر باتری گوشی شما کم می‌شود و با مشکلاتی از قبیل دیر شارژ شدن، زود شارژ خالی کردن و خاموش شدن ناگهانی گوشی مواجه می‌شوید و در اینجا خرید یک باتری اصلی و جدید که کیفیت باتری اوریجینال کارخانه را داشته باشد، بهترین راه چاره برای شما است. در این مقاله سعی میکنیم تجربیات خود را در مورد خرید یک باتری درجه یک و اصلی با شما دوستان و کاربران عزیز در میان بگذاریم. پس با ما در راهنمای خرید باتری اصلی گوشی موبایل همراه باشید.

روش های تشخیص باتری اصلی گوشی

به طور کلی روش های تشخیص باتری اصلی موبایل از تقلبی یا کپی به دو دسته ظاهری(عملی) و باطنی(غیر عملی) تقسیم می‌شود. ضمنا در این مقاله فرض بر این است که شما باتری اصلی یا تقلبی برای مقایسه در اختیار ندارید چون بسیاری از ویژگی های خیلی کوچک این محصولات فقط با کنار هم قرار دادن هر دو نمونه قابل تشخیص می باشد.

با دو روش کلی امکان تشخیص باتری های اصلی و تقلبی در تلفن همراه از یکدیگر وجود دارد . 

روش های تست باطنی(غیر عملی):

در این روش شما باید پوسته خارجی باتری یعنی استیکری که سازنده باتری چاپ کرده و دور باتری چسبانده را از بدنه اصلی باتری جدا کرده و موارد خاصی را بررسی کنید که همینجا از شرح و توضیح این مورد و روش های جزیی مربوط به آن به چند علت مهم اجتناب میکنیم

اول اینکه با مخدوش کردن ظاهر باتری کالای شما از گارانتی خارج شده و به فرض اینکه باتری غیر اصلی خریده باشید فروشنده تحت چنین شرایطی باتری شما  را تعویض یا مرجوع نخواهد کرد. علت دوم اینکه در صورت نداشتن تخصص و تجربه کافی ممکن است در حین جدا کردن استکیر مذکور، شما به قطعه NFC چسبیده به بدنه باتری آسیب جدی برسانید . این روش فقط باید توسط افراد متخصص انجام شود و به دلیل تخصصی بودن آن به سراغ روش های عملی یا همان ظاهری که کاربرد بیشتری دارند می‌رویم.

روش های تست ظاهری(عملی):

در این روش ها شما با مواردی آشنا می‌شوید که می‌توان هنگام خرید باتری اصلی براحتی مشاهده و بررسی کرد و سپس با شناخت روش‌های تشخیص باتری تقلبی از اصلی نسبت به خرید اقدام کرد .

شکل و ظاهر بسته بندی باتری موبایل:

اگر این سوال در ذهن شما پیش آمده که از روی ظاهر چطور باتری اصلی موبایل را از تقلبی تشخیص دهیم؟ باید بدانید که حداقل 90 درصد باتری های اصلی موجود در بازار بدون پک و بسته بندی شرکتی هستند ولی این مورد نمیتواند ملاک خرید و تشخیص کیفیت باشد. توصیه ما این است به باتری های پک دار و دارای بسته بندی شکیل و شرکتی اعتماد نکنید . در مبحث خرید باتری تلفن همراه معمولا ظاهر بسته بندی باتری رابطه عکس با کیفیت و ظاهر خود باتری دارد . یعنی به هر میزان که بسته بندی باتری شکیل تر و پر زرق و برق تر باشد احتمالا کیفیت خود باتری پایین تر می باشد .باز هم تاکید میکنم این یک روش معمول است ولی قطعی نیست و ممکن است بعضی شرکت ها باتری های درجه یک ، خوب و گارانتی دار موبایل را نیز به سفارش تجار ایرانی با بسته بندی شرکتی و شکیل وارد کشور کنند.

راهنمای خرید باتری گوشی

تاریخ ساخت باتری:

صرف نظر از اینکه باتری شما تقلبی ، های کپی یا اصلی باشد. بسته بندی داشته باشد یا نه یک موضوع بسیار مهم در مورد خرید باتری اصلی تلفن همراه وجود دارد که معمولا توسط فروشنده ها و یا حتی وب سایت های اینترنتی به اطلاع مشتری و مصرف کننده نمیرسد . تاریخ ساخت باتری  بسیار مهم است.تمامی باتری های اصلی که در مای باتری به فروش میرسد دارای تاریخ ساخت دقیق میباشد . تاریخ تولید باتری از این جهت مهم است که شما اگر با کیفیت ترین باتری اصلی را هم تهیه کنید ولی از تاریخ تولید آن 2 یا 3 سال گذشته باشد آن باتری هیچ ارزشی نداشته و نهایتا در عرض 4 تا 6 ماه خراب خواهد شد و یا در بعضی موارد زمانی که به دست مصرف کننده نهایی میرسد از قبل فاسد شده است و عملا قابل استفاده نیست. در شکل زیر میبینید که تاریخ ساخت این باتری مربوط به سال 2012 است که خب مسلما خرید این باتری توصیه نمیشود .

راهنمای خرید باتری موبایل

اما در تصویر زیر بر خلاف تصویر بالا باتری اصلی گوشی سامسونگ اس 3 را برای شما قرار دادیم. همان طورکه مشاهده میکنید تاریخ ساخت مربوط به سال 2018 می باشد .خرید این باتری معقولانه و به صرفه است.

باتری اصلی اس 3

ظاهر باتری:

ظاهر باتری اصلیِ موبایل بسیار مهم است. نوشته های چاپ شده روی استیکر ، برش و طرز چسبیدن استکیر به هسته مرکزی ، مرتب و استاندارد بودن آن از موارد قابل توجه است که میتوان هنگام خرید به راحتی بررسی کرد. به طوریکه در نمونه های تقلبی با مواردی همچون پاک شدن حروف چاپ شده روی استیکر ، نداشتن تاریخ ساخت ، برش کج و مشکل دار استیکر ، باز شدن چسب استیکر یا همان شکاف بین استکیر و بدنه اصلی (حالت هوا افتادن زیر استیکر ) و … روبرو هستیم در صورت مشاهده هر کدام از این موارد به احتمال خیلی زیاد باتری مذکور اصلی نمی باشد . مورد بسیار مهمی که برای تمام باتری ها صدق میکند و در خرید باتری بسیار حائز اهمیت است نداشتن برآمدگی یا اصطلاحا باد کردگی در باتری است که معمولا در اثر فساد به وجودآمده و برای باتری هایی به وجود می آید که تاریخ انقضای آنها به سر آمده است. بهترین تاریخ شروع استفاده از باتری حداکثر تا 1 سال بعد از تاریخ تولید است .

راهنمای خرید باتری اصلی تلفن همراه

داشتن NFC:

قطعه NFC در باتری هایی که مربوط به تلفن های دارای NFC هستند باید در باتری اصلی وجود داشته باشد . یک استثنا در این مورد وجود دارد، برخی شرکت های سازنده باتری در کشور چین باتری هایی بسیار با کیفیت تولید میکنند ولی به خواست تاجر سفارش دهنده برای پایین آمدن قیمت تمام شده این قطعه در باتری های درجه یک کار نمیشود تنها چیزی که مسلم است وجود این قطعه بهتر از نبود آن در باتری است.

راهنمای خرید باتری اصلی گوشی و نحوه تشخیص آن

گارانتی:

تمام باتری های اوریجینال و درجه یک گارانتی دارند . شما هم با خرید باتری اصلی از فروشگاه مای باتری میتوانید از گارانتی تعویض استفاده نمایید .

ضمانت و گارانتی باتری اصلی تلفن همراه

لطفا نظرات و تجربیات خود را در رابطه با خرید باتریِ اصلی موبایل با ما در میان بگذارید.